Metody analizy meczów siatkówki – jak statystyki i wideo pomagają w rozwoju drużyny

Metody analizy meczów siatkówki

W siatkówce wprowadza się coraz więcej nowinek technologicznych, dzięki czemu można stwierdzić i udokumentować błędy, minimalizować ryzyko skrzywdzenia jednej z drużyn, śledzić ruch piłki czy analizować akcje zespołów i poszczególnych zawodników. Zaawansowane techniki wideo pozwalają na zbieranie w czasie meczu różnych danych, a później na odtwarzanie przebiegu spotkania w celach dydaktycznych, co wpływa na rozwój sportowców, drużyn oraz całej dyscypliny.

Współczesny sport wykorzystuje zaawansowane systemy wideo dla dobra zawodników, drużyn oraz kibiców. Kamery umieszczane w halach sportowych pozwalają na zbieranie rozmaitych danych i obserwowanie poczynań zawodników oraz sędziów. Im więcej danych, tym ciekawsze relacje medialne ze spotkań, bogatsze analizy szkoleniowe oraz mniej błędów sędziów na najważniejszych zawodach.

Narzędzia wideo

Przebieg meczu na bieżąco śledzą sędziowie, których zadaniem jest kontrola zgodności poczynań zawodników z regulaminem gry. Ale nawet najlepiej przygotowany arbiter może się pomylić, gdyż nie jest w stanie dostrzec wszystkiego co dzieje się na boisku. Osobiste obserwacje sędziów wspiera elektroniczny system Challenge, który umożliwia weryfikację decyzji człowieka.

System Challenge pojawił się w Polsce w sezonie 2010/2011 w PlusLidze. Wykorzystuje on dane przesyłane z kamer i czujników, które są umieszczone w różnych punktach boiska. Z reguły kamery rejestrują wszystkie linie boiska, antenki i siatkę oraz tablicę wyników i cały obszar wokół boiska.

Analiza meczów

Nowoczesne rozwiązania technologiczne w rodzaju Hawk-Eye poprawiają jakość sędziowania oraz dostarczają cennych informacji, które można wykorzystać do optymalizacji strategii gry. Hawk-Eye umożliwia prześledzenie toru lotu piłki i sprawdzenie, w którym dokładnie miejscu dotknęła boiska. Sędziowie mają wtedy pewność, czy piłka znalazła się w jego obrębie czy wyszła na aut.

Na potrzeby statystyki stosowane są dwa podstawowe programy: Data Volley oraz Data Video. Umożliwiają one sporządzanie różnych wykresów, tabelek oraz grafik, które w sposób obrazowy dostarczają informacji na temat drużyn i zawodników. Do analizy można wybrać konkretnego zawodnika lub wybrane elementy przy użyciu filtrów.

Statystyki siatkarskie

Po zakończeniu spotkania kibice, zawodnicy, dziennikarze oraz zespoły szkoleniowe otrzymują do dyspozycji raport meczowy. Technologia pozwala na uwzględnienie takich danych, jak m.in. suma punktów zdobytych w fazie zagrywki, ilość zagrywek, liczba błędów na zagrywce, ilość asów serwisowych, ilość błędów w przyjęciu, procent przyjęcia perfekcyjnego, ilość ataków, liczba błędów w ataku czy ilość ataków zablokowanych. W raporcie widzimy wszystkich zawodników, którzy serwowali w meczu włącznie z kierunkami ich zagrywek, asami i błędami.

Analiza meczów do celów szkoleniowych wykorzystuje także takie dane, jak suma punktów zdobytych w ataku, procent punktów w stosunku do wszystkich ataków, ilość bloków punktowych, ilość zagrywek punktowych drużyny, liczba punktów zdobytych w ataku, ilość punktów zdobytych blokiem czy liczba błędów przeciwnika. System śledzi strefy na boisku, na których zawodnik zaczynał grę lub wszedł w trakcie seta na zmianę.

Analityka sportowa

W oparciu o inne wskazania statystyczne może być oceniana taktyka zespołu. Ciekawych informacji dostarcza bilans punktów w poszczególnych ustawieniach, liczba przyjęć, liczba punktów zdobytych po przyjęciu, a nawet ilość przyjęć i zagrywek potrzebnych do zdobycia jednego punktu, liczba zagrywek czy liczba punktów zdobytych po wykonaniu zagrywki.

Dopracowanie taktyki umożliwiają nowoczesne systemy GPS. Zawodnicy są stale monitorowani przez wyznaczone do tego osoby, które zbierają niezbędne dane i parametry ilustrujące aktualną formę sportowca oraz jego wytrzymałość. Przy pomocy GPS można m.in. zmierzyć odległości pomiędzy zawodnikami w kluczowych akcjach, co usprawnia pracę całego zespołu.

Współpraca sztabu szkoleniowego przy analizie wideo to świetne narzędzie, które sprawdzi się na każdym poziomie gry. Technologia umożliwia wspólną pracę z zawodnikami, by uczyć się na błędach, optymalizować rozwój zawodników i lepiej rozumieć zmiany, które trzeba wprowadzić do gry.

Scouting zawodników

Oprogramowanie do scoutingu jest skutecznym narzędziem treningowym, które zapewnia dogłębną analizę i wgląd w występy zawodników, strategie drużyn, ogólną dynamikę gry oraz umiejętności i strategie przeciwników. Pomaga zespołom przygotować się do meczu, podejmować świadome decyzje oraz uzyskać przewagę na boisku.

Są to niezbędne informacje do podejmowania świadomych decyzji niezależnie od tego, czy chodzi o opracowywanie planów gry, czy rekrutację nowych talentów. Kompleksowa ocena pomaga drużynom zrozumieć mocne i słabe strony rywali, aby wykorzystywać ich słabe punkty oraz przeciwdziałać mocnym.

Plan treningowy

Przy użyciu dostępnych programów obróbki wideo zapisu meczu jest możliwość tworzenia poszczególnych klatek. Dzięki temu możemy zobaczyć najważniejsze momenty spotkania w zwolnionym tempie, w tym nabieg do ataku, ruch ręką, przemieszczanie w bloku czy sposób wykonania zagrywki.

W czasie odtwarzania możemy włączyć stop klatkę, by skupić się na opisie nieporuszonego elementu i przeanalizować konkretne zachowanie czy ruch zawodnika. Na ruchomy obraz można nanosić tekst, obliczenia, linie, strzałki czy inne niezbędne elementy graficzne. W oparciu o analizę obrazu i wnioski możliwa jest poprawa błędów indywidualnych oraz zespołowych.

Face 12
Karol Nowak

Cześć! Nazywam się Karol Nowak i jestem zapalonym entuzjastą siatkówki. Od wielu lat śledzę wszystkie rozgrywki w Polsce i z pasją dzielę się swoimi spostrzeżeniami oraz analizami. Na stronie volleyespadon.pl znajdziesz najnowsze informacje, wyniki oraz relacje z najważniejszych wydarzeń siatkarskich. Chcę, aby każdy fan siatkówki mógł w jednym miejscu odnaleźć wszystkie potrzebne mu informacje, które pomogą mu cieszyć się tym wspaniałym sportem. Wspólnie stwórzmy społeczność, która żyje siatkówką!